İsviçre tasarımı teknoloji, Parkinson hastalarının yeniden yürümesine yardımcı olacak

T24 Sağlık

Uzun süredir Parkinson hastası olan Marc Gauthier, yürüme yeteneğini önemli ölçüde artıran İsviçre tasarımı yeni bir implanta sahip olan ilk kişi oldu. 63 yaşındaki Gauthier’e, Lozan Üniversite Hastanesi’nde (CHUV) omuriliğine yerleştirilen bir nöroprotez uygulandı. Karın derisinin altındaki bir elektrik uyarı üreteciyle birleştirilen cihaz, bacak kaslarını harekete geçirmek için omuriliğini uyarıyor. 

Fransız Bordeaux şehrinin yerlisi olan Gauthier, CHUV’da doktorlarıyla otururken “Hayatımı değiştirdi çünkü artık bağımsızım. Evimden çıkıp ufak tefek işlerimi halledebilirim. Hatta yürüyerek bile gidebilirim.” dedi. 

Parkinson, titreme, sertlik, denge ve koordinasyon güçlüğü gibi semptomlarla karakterize dejeneratif nörolojik bir hastalıktır. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre bu hastalığın görülme sıklığı son 25 yılda iki katına çıktı. Küresel tahminler, 2019 yılında 8,5 milyondan fazla insanın hastalıktan muzdarip olduğunu gösterdi.

Projeyi yöneten doktorlardan biri olan Grégoire Courtine, Gauthier’in omuriliğine iletilen elektrik darbelerinin hastalık olmadan yürüyebileceği yolu yürümesini sağladığını söyledi. İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü (EPFL), Lozan Üniversitesi ve CHUV’da sinir bilimi profesörü Courtine, “Birçok kişinin bu terapiden yararlanabileceğine güçlü bir şekilde inanıyoruz” dedi. 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x