DEM Parti kulisleri… Diyarbakır’a Leyla Zana

DEM Parti’nin, yerel seçimlerde Leyla Zana’yı Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eşbaşkanlığı için aday göstermeyi düşündüğü öğrenildi.

Bunun üzerine Leyla Zana ismi sosyal medya platformu X’te Trend Topic (TT) oldu.

İddiaların ardından, yazar Aytekin Yılmaz, 2013-2015 yılları arasında terör örgütü PKK elebaşı Abdullah Öcalan ile yapılan görüşmelerin ve gönderilen mesajların derlenmesiyle oluşturulan “İmralı Notları” kitabında Öcalan’ın Zana’yı ölümle tehdit olmasını hatırlattı.

ÖCALAN ZANA’YI ÖLÜMLE TEHDİT ETTİ

Aytekin Yılmaz, X hesabından yaptığı paylaşımda, “Çözüm süreci günlerinde Abdullah Öcalan bir İmralı görüşmesinde Leyla Zana’yı ölümle tehdit etmişti. Sonraki dönemde bir daha da Leyla Zana’yı göremedik. Leyla Zana bu tehditi unutmuş olabilir mi? Biz unutmadığımıza göre kendisi de unutmamıştır zahar….” ifadelerini kullandı.

ZANA’NIN EŞİ ESKİ DİYARBAKIR BAŞKANI

Zana’nın 14 yaşındayken evlendiği, kendisinden 21 yaş büyük kuzeni olan eşi Mehdi Zana, 1977 yerel seçimlerinde Diyarbakır belediye başkanlığına bağımsız olarak seçildi.

AYTEKİN YILMAZ KİMDİR

Siyasi nedenlerden ötürü yaklaşık 10 sene hapis yatan Diyarbakırlı araştırmacı yazar Aytekin Yılmaz’ın birçok kitabı var. Yılmaz, 1997 Musa Anter Gazetecilik İnceleme-Araştırma ödülü, 1999 MKM Film Öyküsü Ödülü ve 2003 ikinci İstanbul Ulusal Kısa Film Festivali Öyküsü Ödülüne sahip.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x