Play-Off Turundaki Muhtemel Rakipler Nasıl Belirlenecek?

Almanya’da 14 Temmuz 2024 tarihleri arasında gerçekleştirilecek UEFA 2024 Avrupa Şampiyonası’na katılacak takımların 20’si 10 grupta yapılan eleme maçları sonucunda gruplarda ilk iki sırayı alan takımların doğrudan katılımıyla belirleniyor. Ev sahibi Almanya’nın otomatik katılımı ile 21 olarak kesinleşen takım sayısı, 21 Mart ve 26 Mart günlerinde oynanacak Play-Off turnuvası sonucunda A, B ve C yollarında başarılı olan 3 takımın daha katılım hakkı elde etmesiyle 24’e tamamlanacak.

Peki Play-Off Oynayacak 12 Takım Nasıl Ortaya Çıkıyor?

Öncelikle eleme gruplarındaki sonuçların Play-Off’larda bir rolü olmadığını söylemeliyiz. Play-Off’lara katılacak takımlar 2022/23 sezonunda Uluslar Ligi’nde elde edilen sonuçlara göre belirleniyor. Orada iyi performans gösteren ve grup birincisi olan takımlar eğer eleme gruplarında ilk ikiye giremezlerse Play-Off turu üzerinden bir şans daha elde ediyorlar. Doğrudan katılanların yerini ise sıradaki en başarılı takım alıyor.

Uluslar Ligi’nin A, B ve C liglerinden her biri Play-Off turunun bir yolunu oluşturuyor. Kendi liglerinde gruplarını birinci bitiren takımlar öncelikli olarak bu hakkı elde ediyorlar. İlk sırayı alan takımlar, eleme turlarında doğrudan katılım hakkı elde edemeseler dahi Play-Off’da oynama hakkını ellerinde bulunduruyorlar.

Her üç yolda da bir yarı final ve bir final karşılaşması oynanıyor. Play-Off yarı finallerinde Uluslar Ligi sıralamasında en iyi durumda olan takım sıralamada en kötü durumda olanla, ikinci en iyi takım ise üçüncü en iyi takımla kendi evlerinde tek maç üzerinden karşı karşıya gelecekler. Finalde ev sahibi olacak takımlar ise 23 Kasım 2023 günü UEFA merkezinde yapılacak kura çekimi ile belirlenecek.

A Yolu

Yarı final
Polonya-Estonya
Galler- Finlandiya/Ukrayna/İzlanda

Açıklama: İspanya, Hırvatistan, İtalya ve Hollanda ile birlikte Uluslar Ligi gruplarını ilk sırada bitiren dört takım da doğrudan Almanya bileti aldıkları için Play-Off maçlarına katılmayacaklar. A Ligi’ni genel klasmanda 11. Sırada bitiren Polonya ve son sırada tamamlayan Galler, A Yolunda Play-Off oynayacaklar. A Yolunun başka bir özelliği de Lig D’de genel klasmanın en iyi takımına A Yolunda Play-Off oynama hakkı verilmesi. Bu takım Estonya olacak ve yarı finalde Polonya’nın karşısına çıkacak. A Yolunun dördüncü takımı ise B Ligi takımları arasından kura ile belirlenecek. B Ligi’nden Play-Off oynama hakkı elde eden 3 takım, Finlandiya, Ukrayna, İzlanda’dan biri Galler’in rakibi olacak.

Uluslar A Ligi sıralama
1 İspanya*
2 Hırvatistan*
3 İtalya*
4 Hollanda*
5 Danimarka
6 Portekiz
7 Belçika
8 Macar
9 İsviçre
10 Almanya
11 Polonya
12 Fransa
13 Avusturya
14 Çek Cumhuriyeti
15 İngiltere
16 Galler
D Ligi genel klasman birincisi Estonya

*Uluslar A Ligi grup birincisi

B Yolu
Yarı finaller
İsrail – Ukrayna/İzlanda
Bosna Hersek-Finlandiya/Ukrayna

Açıklama: Uluslar B Ligi grup birincileri İsrail ve Bosna-Hersek, elemelerde EURO 2024’e katılma şansı yakalayamadılar ve Play-Off oynama hakkı elde ettiler. Diğer iki birinci Sırbistan ve İskoçya ise Avrupa Şampiyonası’na doğrudan katılmayı başardılar. Uluslar B Ligi’nde en başarılı 5 ve 6’ıncı takım olan Finlandiya ve Ukrayna bununla birlikte Play-Off oynama hakkı kazandılar. A Yolunda Play-Off turu için A Liginden yeterli sayıda katılımcı olmadığından B Liginden İzlanda’da da Play-Off oynama şansı yakaladı. B Ligi’ndeki üç takım Finlandiya, Ukrayna ve İzlanda arasında, A Turnuvasında kimin, B Turnuvasında kimlerin oynayacağını belirlemek için 23 Kasım Perşembe günü UEFA genel merkezinde bir kura çekimi yapılacak.

Uluslar B Ligi sıralama
1 İsrail*
2 Bosna-Hersek*
3 Sırbistan*
4 İskoçya*
5 Finlandiya**
6 Ukrayna**
7 İzlanda**
8 Norveç
9 Slovenya
10 İrlanda
11 Arnavutluk
12 Karadağ
13 Romanya
14 İsveçli
15 Ermenistan
16 Rusya (İhraç edildi)
*Uluslar B Ligi grup birincisi
**Play-Off oynama hakkı kazanan takımlar

C Yolu
Yarı finaller
Gürcistan – Lüksemburg
Yunanistan – Kazakistan

Açıklama: Gürcistan, Yunanistan, Türkiye ve Kazakistan, Uluslar C Ligi’nde grup birincisi olup Play-Off turuna katılma hakkı kazandılar. Ancak Türkiye’nin EURO 2024’e doğrudan katılmasıyla sıradaki en başarılı takım olan Lüksemburg Türkiye’nin yerini aldı ve Yunanistan ile eşleşti.

Uluslar C Ligi sıralama
1 Gürcistan*
2 Yunanistan*
3 Türkiye*
4 Kazakistan*
5 Lüksemburg
6 Azerbaycan
7 Kosova
8 Bulgaristan
9 Faroe Adaları
10 Kuzey Makedonya
11 Slovakya
12 Kuzey İrlanda
13 Kıbrıs
14 Beyaz Rusya
15 Litvanya
16 Cebelitarık
*Uluslar C Ligi grup birincileri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir